Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2010

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ, ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ = 2-2

Για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γυναικών της Γ' Εθνικής κατηγορίας ο ΑΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Ήφαιστο στο Περιστέρι. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι στην ιστορία της, θα μπορούσε να πάρει και την νίκη που θα την έβαζε πρωτοπόρο στον όμιλο. Η SANTA δημιούργησε πολλές ευκαιρίες - στη κόντρα επίθεση - αλλά οι παίκτριες της δεν είχαν καλές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου ο Άτταλος Νέας Περάμου επιβλήθηκε του ΑΠΟ Κηφισιάς με 4-1.

Η αρχική ενδεκάδα της Αγίας Παρασκευής κόντρα στον Ήφαιστο Περιστερίου
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΕΡ. - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ = 2-2 (ημίχρονο 2-2)

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η SANTA την 'περιπέτεια' της στο δρόμο της Γ' Εθνικής και μόλις στο 1' λεπτό της συνάντησης , αμέσως μετά την σέντρα, κατάφερε με άψογο σουτ πλασέ της Λόλη - μετά από εντυπωσιακή κάθετη μπαλιά της Τζεμπετζήνα επιτύχει το 0-1 . Το πιο 'γρήγορο' γκολ στη Γ' Εθνική πανηγυρίστηκε έξαλλα από τις παίκτριες αλλά και τους 40 περίπου φίλους της ομάδας που έδωσαν εντυπωσιακό παρών στις κερκίδες του σταδίου.

Η φάση του 1ου λεπτού, η Τζεμπετζή (11) πασάρει κάθετα - ανάμεσα στα δύο στόπερ - στη Λόλη που έρχεται με ταχύτητα από αριστερά , αυτή θα κερδίσει στο σπριντ τις αντιπάλους και με σουτ πλασέ θα κάνει το 0-1 απέναντι στη Μωυσιάδου που πραγματοποίησε έξοδο.

Η Αγία Παρασκευή έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της, επιβλήθηκε της αντιπάλου στα πρώτα 25 λεπτά, εντυπωσίασε τον κόσμο με τις προσπάθειες της και έπρεπε στο διάστημα αυτό να πετύχει ακόμα ένα γκολ με την Τοπαλίδη, σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Στο 27' και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ήφαιστος , η Λόλη στην προσπάθεια της να διώξει΄, με κεφαλία έστειλε την μπάλα στο δεξί 'παραθυράκι' της Δασκαλοπούλου. Το αυτογκόλ (1-1) ανέβασε τον Ήφαιστο , οι παίκτριες του πίεσαν την SANTA και λίγα λεπτά αργότερα στο 36' λεπτό κατάφεραν να κάνουν το 2-1, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.  Η Αγία Παρασκευή ανέβασε πάλι ρυθμούς μετά το 2-1 , μπήκε πολλές φορές περιοχή και σε μια από αυτές τις περιπτώσεις μετά από φάουλ η Παρμαξή κοντρόλαρε άψογα μέσα στην μεγάλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ 'εκτέλεσε' την Μωυσιάδου γράφοντας το 2-2 στο 43'. Ήταν ένα από τα εντυπωσιακότερα ημίχρονα που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στο Γυναικείο ποδόσφαιρο. Με ρυθμό, όμορφες συνεργασίες, δύνατες μονομαχίες αλλά και εναλλαγή του σκορ.

Λίγο πριν την έναρξη του ιστορικού πρώτου επίσημου αγώνα για την Αγία Παρασκευή

Στην επανάληψη , ιδιαίτερα μετά το 70' οι ρυθμοί έπεσαν και από τις δύο ομάδες, καθώς η κούραση ήταν εμφανής στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστριών. Η SANTA ωστόσο βγήκε τουλάχιστον 4 φορές σε θέση για γκολ, αλλά οι προσπάθειες δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Σε μια από αυτές η Τοπαλίδη σούταρε πάνω στη Μωυσιάδου μετά από νέο τετ-α-τετ. Τουλάχιστον άλλες 3 φορές ο διατητής της συνάντησης Κάντζος (καλός γενικότερα) 'σταμάτησε' την SANTA με αμφισβητούμενα οφσάιτ (η βοηθός Σουλιώτη δεν υπέδειξε παράβαση).

Το σκορ παρέμεινε τελικά στο 2-2, η Αγία Παρασκευή έφυγε δυσαρεστημένη από το γήπεδο, καθώς της παρουσιάστηκε ευκαιρία να πραγματοποιήσει εύκολα το διπλό και να κάνει το πρώτο μεγάλο βήμα για την άνοδο στη Β' Εθνική.

Η διεθνής (Εθνική Ελλάδας Νεανίδων και Κορασίδων) Σοφία Παρμαξή σκόραρε στην πρώτη εμφάνιση της με τα χρώματα της Αγίας Παρασκευής έχοντας αρκετά καλή απόδοση.
Οι ομάδες παρατάχθηκαν με τις εξής συνθέσεις μπροστά στον διαιτητή της συνάντησης Κάντζο Γιώργο (βοηθοί οι Περδίκης Γιάννης και Σουλιώτη Αγγελίνα, παρατηρητής Ιωακείμ Νίκος)